Primary Section

SR.No.

NAME

QUALIFICATION

DESIGNATION

1.

Ms. Jinny Denny

M.Com., B.Ed.

 Time Table
 Coordinator

2.

Ms. Uma Chatterjee

B.A.

  Examination
 In-charge

3.

Ms. Mukta Sudhir

B.Sc.

 Lobby In-Charge

4. 

Ms. Parul Jain

M.A. BEd.

Lobby In-Charge

5.

Mr. Tushar 

M.A., Comm Artist, ITI

Swimming Coach

6.

Ms. Poonam Makkad

M.A. (Hindi)

Lobby In-Charge

7.

Ms. Sudha Ahuja

M.Com., B.Ed.

CCA
 Co-ordinater   (Senior)

8.

Ms. Rina A. Dutta

M.Sc. (Geography),  Pursuing D.EL.ED

Teacher

9.

Ms. Madhu Tiwari

M.A. (English), B.Ed.

Lobby In-Charge

10.

Ms. Prasanna Nair

M.A.(English), B.Ed, DCA

 Lobby In-Charge

11.

Ms. Archana Pandey

M.Com., B.Ed., PGDCA

 Teacher

12.

Ms. Nirja Solanki

B.Sc., B.Ed.

  Time Table
 Coordinator

13.

Ms. Mina  Nishad

B.Com., Dip. in Software Engg., Pursuing D.EL.ED

 Teacher and    Website Coordinator 

14.

Ms. Anita Sharma

B.Com., BLISc.

 CCA
Coordinator    (Senior) 

15.

Ms. Meeta Sukhadia

M.A. (English), B.Ed.

   Teacher

16.

Ms. Simran Kaur

M.Sc. Brain (Part-1), LLB

  Time Table
 Coordinator

17.

Ms. Urvashi Shrivastav

M.A.(Political Science) NTT, B.Ed., C.Tech

 CCA 
Coordinator     (Junior)

18.

Ms. Shirly Pawar B.Com, B.Ed
 CCA 
Coordinator     (Junior)

19.

Ms. Neelam Chaubey M.Sc.(Mathematics), B.Ed., PGDC Teacher

20.

Ms. Poonam Sablok

B.Com., B.Ed., PGDC

 Competitive Exam Coordinator
 21.

Ms. Shachi Shukla

M.Sc.(Phy.), B.Ed.

 Teacher
22.

Mr. Rajesh C.

M.P.E., M.P.E.

Skating Coach
23. 

Ms. Sonal Chhabria

B.Com., B.Ed.

Competitive Exam, Educational Trips Coordinator
  

24.

Ms. Sangita Singh

M.A.,B.Ed.

  Lobby In-Charge

25.

Ms. Rajani  Dhiman

M.A, B.Ed. 

Teacher

26.

Ms. Sapana Tiwari

B.A., B.Ed.

 Music Teacher 

27.

Ms. Dimple Patel

M.Com., B.Ed

 CCA
Coordinator  (Junior) 

28

Ms. Pramila Patel

B.A., B.Ed.

Teacher

29.

Ms. Shivani Singh

M.Sc., B.Ed.

Jr. Sci. Lab. In-charge

30.

MS. Jasmeet Kaur Sanghera

M.A.B.Ed.

Editorial Incharge

31.

Ms. Shobhana Varma  M.Sc. ,B.Ed.   Competitive  Examination
 Coordinator
32. Ms. Malvika Patel B.Sc., B.Ed., L.L.B.  Teacher
33. Ms. Renu Shekhawat M.A., B.Ed. Teacher
34.

Ms. Vandana Ohri

B.A., B.Ed.

Teacher

35.

Ms. Anandpyari Brahmbhatt

M.A., P.D.E.M.,     Pursuing D.EL.ED

 Teacher 

36.

Ms. Meena Mewada

M.A., B.Ed.

Lobby – Incharge

37.

Ms. Aparna Nath

M.A., B.Ed. CCA Coordinator (Senior)

38.

Ms. Payal Leuva

B.E.(Computer)

Teacher 

39.

Mr. Tushar Rathore

Sports

Swimming Coach 

40.

Mr. Rajesh Choudhary

Sports

Skating Coach 

41.

Ms. Namrata Bhosle

B.Com., Diploma in Computer 

Teacher 

42.

Ms. Sejal Vyas

M.A / B.ED

Teacher

43.

Ms. Alo Mukarjee

B.A., B.Ed.

Teacher

44.

Ms. Shweta Saroj

M.A., L.L.B., B.Ed. Teacher

45.

Ms. Neelam Chaubey MSC, B.ED, PGDCA Teacher

42.

Ms. Runa Biswas B.A. Teacher

43.

MS. Richa Edwin M.A., Pursuing D.EL.ED
Teacher

44.

 Ms. Urvi Tekchandani M.SC / B.ED   Lobby – Incharge

45.

 Ms.Anita Mohan Sports Karate

46.

Ms. Kavita Panjabi MCA  Teacher 

47.

Ms. Hina Shukla  M.A. / M.PHIL, Pursuing D.EL.ED
 Teacher

48.

 Ms .BINDU  

 

Sports Swimming Coach

49.

Ms. Jayshree Patel M.Ed Teacher 

50.

Ms. Neha Singhal B.B.A & B.ED  Teacher 

51.

Ms. Pramila Sharma M.A, B.ED  Teacher 

52.

 Ms. Drishti Sharma

MCA  Teacher 

53.

Ms. Rinki Saxena
M.SC  (Zoology) Teacher  
54.  Ms. Heena Dutta

M.Com-1, B.Ed

Teacher 
55. Ms.Nitu Singh

M.Sc, B.Ed (Biology) 

Teacher 
 56. Ms. Rashmi    Teacher